Kysely koronasta: Kovin vaikutus työntekijöihin

Uutiset 30.01.2021

Koronapandemian terveysuhat ja taloudelliset vaikutukset iskevät pahiten työntekijäammateissa työskenteleviin.

Korona iskee henkilöstöryhmistä kovimmin työntekijöihin, ilmenee SAK:n kyselytutkimuksesta.

Koronapandemian terveysuhat ja taloudelliset vaikutukset iskevät pahiten työntekijäammateissa työskenteleviin. Koronasta huolimatta lähes 80 prosenttia työntekijöistä on työssään edelleen välittömässä fyysisessä yhteydessä muihin ihmisiin. Toimihenkilöillä vastaava osuus on noin puolet. Tämä ilmenee SAK:n teettämästä kyselytutkimuksesta.

Työntekijöillä ei kyselytutkimuksen mukaan ole mahdollisuutta siirtyä etätöihin ja suojautua siten koronatartunnalta. Vain joka kymmenes työntekijä on siirtynyt tekemään töitä pääsääntöisesti etänä. Ylemmistä toimihenkilöistä etätöihin on siirtynyt yli puolet ja alemmistakin toimihenkilöistä 40 prosenttia.

Lähes puolet työntekijöistä (48 %) on pelännyt sairastuvansa koronaan omassa työssään, ja joka viides (19 %) heistä kokee, että työnantaja ei ole huolehtinut riittävästi työpaikan turvallisuudesta. Työturvallisuuslain mukaan työnantajalla on velvollisuus huolehtia työpaikan turvallisuudesta ja terveydestä työssä.

Joka viides työntekijä on joutunut koronan vuoksi lomautetuksi, kun toimihenkilöistä lomautus on koskenut 15 prosenttia. Työntekijöistä myös joka viides kertoo toimeentulonsa heikentyneen koronan vuoksi. Paperiliiton työntekijöistä joka lähes kolmas sai ansiosidonnaista työttömyysturvaa, useimmiten lomautuksen takia. 

Koronapandemia on heikentänyt työelämässä olevien henkistä hyvinvointia. Reilu kolmannes (35 %) työntekijöistä ja alemmista toimihenkilöistä voi huonommin kuin ennen koronan aiheuttamia muutoksia.

Kyselytutkimus julkistettiin Tulevaisuus tänään -talk show'ssa 30.1.2021.

Aiheesta lisää SAK:n sivuilla

Katso Tulevaisuus tänään -talk show tallenteena

Lisää tiedotteita:

Jäsenasiat
29.04.2024
Musareilla jälleen kattava ohjelma
Jäsenasiat
07.03.2022
Motoristit kokoontuvat Ikaalisiin
Jäsenasiat
03.06.2021
Työhyvinvoinnista naisille
Jäsenasiat
26.03.2020
Motoristitapahtuma 2020 on peruttu
Jäsenasiat
18.06.2016
Sade saatteli ajoa
Takaisin Tiedotteet-sivulle