Työ jatkuu toisin tehden

pe maalisk. 27 07:02:00 2020

Tiukat toimet koronaviruksen hillitsemiseksi vaikuttavat kevään edetessä monin tavoin Paperiliiton järjestötoimintaan. Liitto siirsi hallinnon kokoukset toteutettavaksi etäyhteyksin jo siinä vaiheessa, kun yritykset alkoivat rajoittaa työntekijöiden matkustamista ja kokouksiin osallistumista.

Paperiteollisuuden pääluottamusmiesten ja varapääluottamusmiesten tes-koulutukset siirtyivät maaliskuulta myöhempään ajankohtaan. Uusien työsuojeluvaltuutettujen ja puheenjohtajien kokoontuminen sekä osastojen vierailut liiton toimistolle on toistaiseksi peruttu.

Myös liiton järjestämä salibandymestaruus jää ratkaisematta. Turnaus piti käydä 18. huhtikuuta.

Koulutukset Murikka-opistossa on peruttu vappuun saakka, sillä opiston toiminta on keskeytetty.

Paperiliiton omistamat lomakeskukset Purala, Särkelä ja Törmälä on suljettu huhtikuun loppuun asti. Uusia varauksia lomakeskuksissa ei toistaiseksi oteta vastaan.

Lomajärjestöt ovat päättäneet keskeyttää tuetut lomat. Näiden paperiliittolaisillekin tarjolla olevien lomien ja muiden jäsenetujen muutoksista voit lukea tarkemmin liiton nettisivujen Jäsenedut-kohdasta kunkin edun kohdalta.

Kevätkokoukset järjestetään ammattiosastoissa poikkeusjärjestelyin. Paperiliiton hallitus on torstaina 19. maaliskuuta ohjeistanut, miten kokoukset voidaan tänä keväänä sääntöjen puitteissa toteuttaa. Osastojen jäsenet näkevät osallistumisohjeita myös liiton tai oman osastonsa nettisivuilta.

Paperiliiton toimiston ja Paperityöväen Työttömyyskassan palvelut jatkavat ilman muutoksia, jos yhteydenotot on mahdollista hoitaa puhelimitse tai sähköisesti. Henkilökunnan on mahdollista tehdä töitä etäyhteyksin ja näin välttää lähikontakteja.

Ajankohtaista koronatilanteesta

Teksti Eeva Eloranta-Jokela
Kuva Anna Paloniemi

Mikä joukkue voittaa futismestaruuden?

Jalkapallomestaruudesta kilpaillaan Käpylän pallon kentällä Helsingissä lauantaina 12.9. Mukaan on ilmoittautunut 11 joukkuetta.

Paperiliiton jäsentutkimus on meneillään

Jos olet liiton varsinainen jäsen, mutta Taloustutkimuksen jäsenkyselyviesti ei näy sähköpostissasi, tarkista myös roskapostikansiosi.

Jäsenasiat

Kymmenes kymmenettä Tulevaisuus tänään

Kaikille avoin ja ilmainen Tulevaisuus tänään -tapahtuma järjestetään jälleen 10. lokakuuta – nyt 10. kerran.

Jäsenasiat

Motoristit kokoontuivat Hämeenlinnassa

Paperiliiton Motoristit kokoontuivat Hämeenlinnan Aulangolla 24.–26.7. ja viettivät siinä ohessa aikaa Musareilla Valkeakoskella.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Metsä Group investoi 25 miljoonaa euroa kuitupakkausten tuotantoon Äänekoskelle.

Uusi tuotantolinja käynnistyy vuoden 2028 aikana.

Lue koko juttu
Älä vitkuttele kuulonaleneman kanssa.

Kuulokoje helpotti Juha Ruorasen arkea, ja hassut väärinkäsitykset ovat kaikonneet.

Lue koko juttu
Palkitsematta jättäminen olisi ollut lamauttava kokemus ilman bonuksia jääneelle.

Mutta Nikolle riittää 14 sentin ansio.

Lue koko juttu