Työ jatkuu toisin tehden
pe maalisk. 27 07:02:00 2020
Tiukat toimet koronaviruksen hillitsemiseksi vaikuttavat kevään edetessä monin tavoin Paperiliiton järjestötoimintaan. Liitto siirsi hallinnon kokoukset toteutettavaksi etäyhteyksin jo siinä vaiheessa, kun yritykset alkoivat rajoittaa työntekijöiden matkustamista ja kokouksiin osallistumista.
Paperiteollisuuden pääluottamusmiesten ja varapääluottamusmiesten tes-koulutukset siirtyivät maaliskuulta myöhempään ajankohtaan. Uusien työsuojeluvaltuutettujen ja puheenjohtajien kokoontuminen sekä osastojen vierailut liiton toimistolle on toistaiseksi peruttu.
Myös liiton järjestämä salibandymestaruus jää ratkaisematta. Turnaus piti käydä 18. huhtikuuta.
Koulutukset Murikka-opistossa on peruttu vappuun saakka, sillä opiston toiminta on keskeytetty.
Paperiliiton omistamat lomakeskukset Purala, Särkelä ja Törmälä on suljettu huhtikuun loppuun asti. Uusia varauksia lomakeskuksissa ei toistaiseksi oteta vastaan.
Lomajärjestöt ovat päättäneet keskeyttää tuetut lomat. Näiden paperiliittolaisillekin tarjolla olevien lomien ja muiden jäsenetujen muutoksista voit lukea tarkemmin liiton nettisivujen Jäsenedut-kohdasta kunkin edun kohdalta.
Kevätkokoukset järjestetään ammattiosastoissa poikkeusjärjestelyin. Paperiliiton hallitus on torstaina 19. maaliskuuta ohjeistanut, miten kokoukset voidaan tänä keväänä sääntöjen puitteissa toteuttaa. Osastojen jäsenet näkevät osallistumisohjeita myös liiton tai oman osastonsa nettisivuilta.
Paperiliiton toimiston ja Paperityöväen Työttömyyskassan palvelut jatkavat ilman muutoksia, jos yhteydenotot on mahdollista hoitaa puhelimitse tai sähköisesti. Henkilökunnan on mahdollista tehdä töitä etäyhteyksin ja näin välttää lähikontakteja.
Ajankohtaista koronatilanteesta
Teksti Eeva Eloranta-Jokela
Kuva Anna Paloniemi
Jäsenasiat
eAsiointi
KirjauduSyyskokouskausi aluillaan
Syyskokouksessa ammattiosastot hyväksyvät seuraavan kalenterivuoden toimintasuunnitelman ja talousarvion, suorittavat luottamushenkilövalinnat ja päättävät muista osaston jäsenten ja hallituksen esittämistä aiheista. Katso oman ammattiosastosi syyskokouksen aika ja paikka. Tiedot täydentyvät tänne.
Paperiliiton omat koulutukset Murikassa 2027
Ensi vuoden koulutuskalenteri Murikka-opiston luottamushenkilöiden ja työsuojeluvaltuutettujen koulutuksiin on julkaistu.
Jäsenasiat
Huuhkajia kannustamaan - liput alehintaan
Voit ostaa lippuja Huuhkajien kahteen Nations’ League -otteluun jäsenetuhintaan.
Jäsenasiat
Kuusankoskelle kolmas mestaruus peräkkäin
Osastojen 19 ja 85 yhteisjoukkue vei liiton jalkapallomestaruuden kolmannen kerran peräkkäin.
Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Ensi vuonna uudestaan, sanoo ensikertalainen
Harjoittelemattomuus toi Simpeleen peliin arvaamattomuutta. Kuusankoski vei silti jalkapallomestaruuden.
Lue koko juttu
Metsä Group investoi 25 miljoonaa euroa kuitupakkausten tuotantoon Äänekoskelle.
Uusi tuotantolinja käynnistyy vuoden 2028 aikana.
Lue koko juttu
Älä vitkuttele kuulonaleneman kanssa.
Kuulokoje helpotti Juha Ruorasen arkea, ja hassut väärinkäsitykset ovat kaikonneet.
Lue koko juttu

