SAK:laiset liitot tukevat toisiaan

Uutiset 04.12.2024

Seitsemän SAK:laisen liiton ja SAK:n puheenjohtajat viestivät liittojen tuesta toisilleen.

Työehdoistaan seuraavan puolen vuoden aikana neuvottelevat ammattiliitot haluvat tukea toinen toistaan ja varmistaa oikeudenmukaiset ja reilut työsuhteen ehdot ja palkankorotukset.

Käytännössä suurin osa SAK:laisten liittojen työehtosopimuksista neuvotellaan talven ja kevään kuluessa. SAK:lainen liittoperhe haluaa varmistaa yhteisesti, että jokaiselle sopimusalalle saadaan neuvoteltua työehtosopimukset ja kunnolliset palkankorotukset. 

Seitsemän ammattiliiton puheenjohtajaa ja SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta vetoavat liittojen jäseniin, jotta liitot seisoisivat toistensa tukena. Liitot julkistivat marraskuussa päättämistään palkankorotustavoitteista näihin neuvotteluihin. Liittojen sama kymmenen prosentin palkankorotustavoite kahdelle vuodelle perustuu siihen, että viime vuosien maltilliset palkankorotukset Suomessa ovat syventäneet kuoppaa palkansaajien ostovoimassa. Samanaikaisesti kilpailijamaissa palkankorotukset ovat olleet huomattavasti korkeampia.

Paperiliitto on neuvotellut yrityskohtaiset työehdot jäsenten työpaikoille aiemmin tänä vuonna.

Lue aiheesta lisää: Tärkeä viesti sinulle SAK:laisen liiton jäsen /SAK 3.12.2024

 

 

Lisää tiedotteita:

Paperiliitto Uutiset
10.02.2023
Ymmärrä, äänestä - vaalistaja.fi on avattu
Tiedotteet Uutiset
28.03.2019
Ei heilureita metsäkeskusteluun
Tiedotteet Uutiset
06.03.2019
Ehdokasasettelu päättyi
Tiedotteet Uutiset
22.01.2019
Vientiliitot kiertävät yhdessä
Takaisin Tiedotteet-sivulle