Kuusankoskelle kolmas mestaruus peräkkäin
Jäsenasiat 14.09.2026
Kuusankoski voitti mestaruuden Paperiliiton 120-vuotisjuhlaturnauksessa, joka pelattiin Käpa Campuksella Helsingissä 12.9. Kuva: Reima Kangas
Loppuottelussa Kuusankoski kohtasi Imatran joukkueen.
Edellisen kerran mestaruus on mennyt Kuusankosken ulkopuolelle vuonna 2023, jolloin voittaja oli Valkeakosken osastojen 45 ja 70 yhteisjoukkue. Parina viime vuonna Valkeakoskelta on tullut molemmilta osastoilta oma joukkue, minkä takia kuusankoskelaiset ovat päässet mestaruustaistossa vähän helpommalla.
Simpeleen osasto on menestynyt liiton keila- ja frisbeegolfkisoissa. Nyt se kasasi joukkueen myös fudikseen, ja sijoittui heti neljänneksi. Välierässä tuli niukka tappio paikallisvastustaja Imatralle.
Sami Naukkarinen oli pelannut viimeksi nappulaliigassa, mutta lähti mukaan, kun kysyttiin. Hän paljastaa, että Simpeleen strategiana oli olla harjoittelematta. Näin varmistettiin pelin yllätyksellisyys.
Naukkarinen ei aiemmin ole osallistunut liiton tapahtumiin, mutta aikoo ilman muuta lähteä ensi vuonnakin, jos joukkue kasataan.
– Tämä oli kaikin puolin mukava kokemus, kyllä se yhteishenki ja yhtenäisyys näkyi, hän sanoo.
Turnaus pelattiin Helsingissä. Mukana oli 11 joukkuetta.
Tulokset:
1. Kuusankosken osastot 19 ja 85
2. Imatra, Kaukopään osasto 21 ja Tainonkosken osasto 22
3. Valkeakosken osasto 45
4. Simpeleen osasto 25

Sami Naukkarinen venyttelee ennen välieräottelua Imatraa vastaan. "Onhan tämä melkoista shokkihoitoa pohkeille", hän toteaa turnauspäivästä.
Teksti ja kuvat: Reima Kangas
Lisää tiedotteita:
