Vakipaikasta vakautta elämään
pe heinäk. 02 06:58:00 2021
Sonocolla Karhulassa työskentelevä Riku Juujärvi vastaa puhelimeen ylitöistä. Hän on ajamassa ”raanaa” eli katossa kulkevaa kuljetinta, jota pitkin hylsypaketteja siirrellään.
Juujärveä eivät haittaa satunnaiset ylityöt, kun muuten saa tehdä päivää.
– Olen tosi tyytyväinen päivävuoroon, sillä säännöllinen työaika viikonloppuvapaineen auttaa työn ja arjen yhteensovittamisessa. Meillä on 1-, 6- ja 9-vuotiaat lapset, ja hammashoitajana työskentelevä vaimoni tekee myös aamu- ja iltavuoroja.
33-vuotiaan Juujärven suhde Sonocoon on pitkä ja monivaiheinen. Yläasteen jälkeen hän lähti opiskelemaan prosessialaa ja pääsi jo opintojen aikana Sonocolle työharjoitteluun ja kesätöihin.
– Älä kysy, miksi valitsin prosessialan. Ei harmainta hajua. Kai minä kuulin, että palkkaus olisi kohdillaan.
Armeijan jälkeen Juujärvi teki sivuretken Sotkaan. Sitten Sonocolta soitettiin. Työrupeama päättyi kuitenkin yt-neuvotteluihin ja irtisanomiseen tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Juujärvi löysi töitä rakennuksilta ja alkoi samalla suorittaa talonrakentajan tutkintoa.
– Sitten soittivat taas Sonocolta ja pyysivät töihin. Sanoin, etten tule vielä, vaan haluan saada tutkintoni ensin loppuun.
Neljä, viisi vuotta sitten Juujärvi palasi Sonocolle ja sai pian vakituisen työpaikan.
– Kiitos vaan luottamuksesta, totesin. Tuntuihan se hyvältä saada vakautta ja ennustettavuutta elämään.
Juujärvi kuvailee olevansa monitoimimies, jolle ovat tulleet tutuksi kaikki hylsytehtaan hommat: mekaaninen kunnossapito, lastaus ja pakkaus, laboratoriotyöt, koneiden ajot ja trukkikuskin hommat.
Osasto 73:n hallituksen varajäseneksi Juujärvi lähti pari, kolme vuotta sitten.
– Pyysivät mukaan, kun olen tällainen sosiaalinen kaveri. Olen ollut mukana kokouksissa, talkoissa ja tapahtumia järjestämässä.
Samalla saa tietoa ajankohtaisista asioista. Ei minulla ole mitään hinkua päästä vastuullisemmille paikoille vaan koen, että varajäsenenäkin pääsee vaikuttamaan ihan riittävästi.
Juujärvi odottelee, että koronarajoituksen päättyisivät ja tapahtumia päästäisiin taas järjestämään.
– Ideoita on vaikka kuinka paljon.
Teksti Tiina Suomalainen
Jäsenasiat
eAsiointi
Kirjaudu#PainavaSyy vastustaa työelämäheikennyksiä
Etsitkö lisätietoa, miten hallitusohjelmalla vaikutetaan työntekijöiden arkeen, sosiaaliturvaan ja asumisen kuluihin? Katso ja tulosta tämän linkin takaa #PainavaSyy-asiaa ja aineistoa.
Mitä solidaarisuustyö on nykyisin?
SASK tarjoaa Solidaarisuuspäivillä Hämeenlinnan Verkatehtaalla 3.–4.2.2024 asiaa, vetovoimaisia puhujia ja kohtaamisia.

Jäsenasiat
Nenäpäivä-kampanja jatkuu
Nenäpäivä-kampanja on vakavalla ja tärkeällä asialla maailman lasten hyväksi.

Jäsenasiat
Paperiliiton omistamien Holiday Club -lomaviikkojen haku on käynnissä
Nyt varattavissa viikot 1–22/2024

Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Sari Karuvehan perhe voi pukeutua kesät talvet pelkästään Sarin tekemiin vaatteisiin. Alushousuja myöten.
Lue koko juttu
Ihmissuhde ei pääty kuolemaan, vaan muuttaa muotoaan. Satu Vistbacka ja Jukka Virta kertovat, miten he ovat kokeneet surun, ja mikä heitä on tukenut, kun käsillä on elämän kovin paikka.
Lue koko juttu