Uutta tehtaanomistajaa odotellessa
pe 20. joulukuuta 2019 07.00.00
Äänekosken CP Kelcolla kokoonnuttiin kuvaan marraskuisena tiistaina. Laborantti Taina Tarvainen uskaltautuu ainoana naisena yhteiskuvaan. Hän nauraa, että pikkuisen on hämmentävä tällainen kuvaustilanne. Hän kertoo, että työehtosopimusneuvottelut ovat monella päällimmäisenä mielessä.
-Kiky on ollut monelle kirosana. Onko se 24 tuntia nyt sitten parantanut jotain sellaista, mitä piti, hän miettii.
Käynninvarmistaja Jari Möller mekaaniselta puolelta muistuttaa, että tänään on valtakunnallinen miesten päivä. Tarvainen myöntää, että jotain hyvää on miehelle illalla laitettava, päivän kunniaksi.
CP Kelcon amerikkalainen omistaja J.M. Huber Corporation etsii parhaillaan tehtaalle ostajaa.
- Ei ole ensimmäistä kertaa myynnissä tämä meidänkään huusholli. Isäntä on vaihtunut useamman kerran, Möller kertoo.
- Olisin odottanut suomalaista isäntää, mutta enemmän itämaan tietäjiä täällä on käynyt. En usko, että kukaan tätä ostaa siksi, että laittaisi puljun kylmäksi. Kukaan kilpailijakaan ei niin hölmö ole, että sen takia ostaisi, hän miettii.
Laborantti Santeri Rautiaisella on mielessä postilakko. Hän miettii, mahtaako se ikinä päättyä. Isänpäiväpaketti on Postissa jumissa.
- Näkyy se täällä työpaikallakin niin, että päivän lehdet eivät tule kahvioon eikä työpaikan sisäinen posti kulje. Sekin liittyy tähän lakkoon. Kyllä Postin pitäisi antaa periksi työntekijöille. Tuollaiset palkanalennukset ovat kohtuuttomia, hän miettii.
Pääluottamusmies Timo Pulli kertoo, että viime perjantaina vietetyistä pikkujouluista on riittänyt juttua. Samalla juhlittiin myös CMC-tehtaan 75-vuotisjuhlaa komeasti Jyväskylän Laajavuoressa parinsadan hengen voimin. Mutta yksi oli joukosta poissa.
- En päässyt juhlapaikalle, kun olin päivystämässä. Onneksi firma antaa meille päivystäjille illalliskortin. Sen verran firma kompensoi, että emännälle saa muutakin kuin hot dogin ostettua. Näillä näkymin Jyväskylään vien lennonjohdon syömään, siis ei tiedä suostuuko hän mukaan, mutta jos lähtee, niin Jyväskylään vien, Pulli lupaa.
Hän kehuu, että tässä firmassa vietetään edelleen kunnon pikkujoulut, joihin eläkeläisiäkin kutsutaan mukaan. Siitä kannattaa olla ylpeä.
Teksti Mari Schildt
Kuva Max Steffansson
Jäsenasiat
eAsiointi
KirjauduKevät täynnä jäsentapahtumia
Keväällä 2023 järjestetään useita jäsentapahtumia. Valitse tapahtumasi tai lajisi ja lähde mukaan! Uutuutena Paperiliiton Frisbeegolf SM-kilpailut.
Kiinnostaako SASK-lähettilään tehtävä?
Uusien SASK-lähettiläiden koulutukseen voi hakea 14.4. saakka.

Jäsenasiat
Lomakeskusten käyttö päättyy 30.4.
Paperiliiton omistamat lomakeskukset Purala, Särkelä ja Törmälä suljetaan.

Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Monet asiat elämässä ovat vaikeita, mutta omia etujaan vastaan äänestäminen onneksi ei.
Lue koko juttu
Satu-Johanna Bom löytää mielenrauhan lumisen järven päältä, jossa katse kantaa kauas. Täydellisen rauhan rikkoo vain pieni siiman nypytys jään alta.
Lue koko juttu