Uusi sopimus puhutti Tainionkoskella

pe marrask. 19 07:00:00 2021

Vaikka tiistai on iltapäivän puolella, työpäivä Stora Enson Tainionkosken tehtailla on vasta puolessa. Kuivanpään valvomossa kuultiin pääluottamusmies Janne Hämäläiseltä yksityiskohtia uudesta Paperiliiton ja Stora Enson tessistä. 

Työkaverit, operaattori Juha Järvinen ja prosessihenkilö  Antti Kiiveri makustelivat yksityiskohtia.  Järvinen tunsi helpotusta, että sopimus tuli näinkin helpolla, vaikka iltapäivälehdet yrittivät pelotella.

– Tulee talvilomat, ja kesäloma niin sanotusti piteni. Ne tuntuvat vielä oudoilta. Mutta eivät ole huonoja asioita, Järvinen miettii.
Kiiveri makustelee uutta tilannetta, jossa kesälomakausi alkaa jo toukokuun toisena päivänä ja päättyy syyskuun loppuun. 

– Vaikka tänä kesänä alkoivat sateet yhdessä loman kanssa, en silti muista kesää huonona. Itse olen kesämielellä keväästä syksyyn, eikä ole väliä, onko lomalla tai ei. Olen kesäihminen, hän tunnustaa.

Tiimissä on Kiiverin ja Järvisen lisäksi kaksi muutakin työntekijää. Neljän porukka toimii miesten mukaan hyvin yksiin: Juttu luistaa ja työtkin. 

– Jos jotain on, niin porukalla tehdään. Ei tarvitse kenenkään yksin tehdä, Järvinen sanoo. 

Kiiveriä hiukan hirvittää kaikki hommat, joita työnkierrossa pitäisi hallita. Työt lisääntyivät juuri.

– Nyt on jo kuusi tai seitsemän hommaa, jotka pitäisi perin juurin osata. Mutta kyllähän tämä avartaa, hän miettii.

Yhdessä Kiiveri ja Järvinen ovat tehneet töitä kuusi vuotta, ehkä enemmän, kumpikaan ei enää tarkkaan muista.
Vielä olisi muutama tunti ennen päivän mittaista välivapaata. Järvinen sanoo, että 12-tuntinen on heittämällä paras vuorotyömalli, jota hän on kokeillut.

- Yövuorot ovat paljon helpompia, ja niistä palautuu nopeammin. Vapaa-aika on selkeästi lisääntynyt.

Kiiveri miettii, että talvi alkaa näyttää ensimmäisiä merkkejä.

- Vaihdan kesäkalusteet varastoon ja tuon lumikolan esille, hän juttelee ja kertoo, että ensilumen ladulla käy jo suhina. 

- Itse en suostu, kun en pidä kylmästä.

Järvinen sanoo, että huomiseksi vapaapäiväksi on jo selvät suunnitelmat.

- Juuri sovin tulevani ylitöihin, yövuoroon.

Teksti Mari Schildt
Kuva Mikko Nikkinen

Kenen kiekko lentää pisimmälle?

Liiton mestaruudet frisbeegolfissa ratkaistaan lauantaina 17.5. Asikkalassa. Ilmoittaudu hyvähenkiseen turnaukseen mukaan 16.4. mennessä.
Keilaamaan? Kisa jatkuu Keuruulla 27.4. saakka.
Salibandyturnaukseen Kyröskoskelle 3.5. on ilmoittautunut kahdeksan joukkuetta.

Uusi jäsenesite on ilmestynyt

Ota talteen Paperiliitto-lehden 02/25 välistä Sinun etusi -esite. Se kertoo jäseneduistasi.

Jäsenasiat

Oppilasjäsen, muista liittyä varsinaiseksi jäseneksi

Jos olet Paperiliiton oppilasjäsen ja aloitat työt paperialalla, liity Paperiliiton varsinaiseksi jäseneksi.

Jäsenasiat

Ay-golfin mestaruus ratkaistaan kesäkuussa

Ammattiliittojen yhteinen golfturnaus pidetään tänä vuonna 14.6. Espoossa Suur-Helsingin Golfissa.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Bakteerit olivat syynä Mondin räjähdykseen. Tukesin tutkintaryhmä esittää useita toimia turvallisuuden parantamiseksi.

Lue koko juttu
Painopaperituottaja UPM Communication Papers suunnittelee vähentävänsä Suomesta yhteensä 107 työtehtävää. Vähennysuhka koskee neljää tehdasta.

Lue koko juttu
Pentti Suniin iski sydänkohtaus. Nyt Stora Enso tarjoaa hänelle tiivistä lääkärin ja hoitajan seurantaa.

Lue koko juttu