Uusi sarja: Ihan tavallisena päivänä

to tammik. 27 06:59:00 2022

Aamupäivän aurinko kurkistaa Valkeakoskella. Kati Hyppösen mies on lähtenyt töihin seitsemän tienoilla. Kati on menossa iltavuoroon ja sai nukkua pitempään.

Hyppönen viettää kiireetöntä laatuaikaa Hilma-kissan kanssa. Nyt on hyvä hetki – koko elämässä.  

Hyppönen sairasteli aiempina vuosina ja osaa arvostaa sitä, että on taas työkykyinen. Perheen 20- ja 22-vuotiaat tytöt aloittelevat elämää omilla jaloillaan, mutta heillä on hyvät ja läheiset välit. Sama koskee Hyppösen omia vanhempia ja sisaruksia sekä miehen perhettä.

Viime kuukaudet ovat olleet ajoittain myös raskaita. Hyppösen vanhemmat , kaksi siskoa ja siskon perhe saivat koronan ja eräs läheinen sairastui vakavasti.

– On helpotus, että itsellä on kaikki hyvin, niin jaksaa olla tukena muille. On ollut hetkiä jolloin on itse ollut tuen tarpeessa, ja tukea on aina löytynyt, sanoo Hyppönen.

Teksti ja kuva Reima Kangas

Mikä joukkue voittaa futismestaruuden?

Jalkapallomestaruudesta kilpaillaan Käpylän pallon kentällä Helsingissä lauantaina 12.9. Mukaan on ilmoittautunut 11 joukkuetta.

Ammattiosastojen syyskokoukset

Osallistu ja vaikuta.

Jäsenasiat

SAK järjestää nuorten päiviä

SAK:n alueelliset nuorten päivät on tarkoitettu kaikille alle 36-vuotiaille SAK:laisten ammattiliittojen jäsenille.

Jäsenasiat

Paperiliiton jäsentutkimus on meneillään

Jos olet liiton varsinainen jäsen, mutta Taloustutkimuksen jäsenkyselyviesti ei näy sähköpostissasi, tarkista myös roskapostikansiosi.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Metsä Group investoi 25 miljoonaa euroa kuitupakkausten tuotantoon Äänekoskelle.

Uusi tuotantolinja käynnistyy vuoden 2028 aikana.

Lue koko juttu
Älä vitkuttele kuulonaleneman kanssa.

Kuulokoje helpotti Juha Ruorasen arkea, ja hassut väärinkäsitykset ovat kaikonneet.

Lue koko juttu
Palkitsematta jättäminen olisi ollut lamauttava kokemus ilman bonuksia jääneelle.

Mutta Nikolle riittää 14 sentin ansio.

Lue koko juttu