Tytti Nyström on paperiliittolainen tuotantoassistentti
pe marrask. 22 07:00:00 2019
Tytti Nyströmillä on poikkeuksellinen työnimike paperiliittolaiseksi. Tuotantoassistenttina Huhtamäellä Hämeenlinnassa työskentelevän Nyströmin työnkuvaan kuuluu muun muassa ajolistojen tekemistä, töiden avaamista ja sulkemista, laatikkotarrojen tekemistä ja työnjohtajan apuna olemista.
– Olen sellainen pikkuapulainen, hän hymähtää.
Nyström tuli Huhtamäelle töihin vuonna 1983 ja työskenteli pitkään tuotannossa kolmessa vuorossa. 2000-luvun puolivälissä hän siirtyi päivätöihin ja pian sen jälkeen tuotantoassistentiksi.
Hänen ammattiosastouransa alkoi samoihin aikoihin.
– Työkaverini ja osaston silloinen rahastonhoitaja kysyi, tulisinko hallitukseen. Tarjous sattui sopivaan elämäntilanteeseen – olin juuri eronnut ja kaipasin jotain omaa juttua lasten ja kodin lisäksi.
Aiemmin Nyström oli ollut tavallinen rivijäsen, joka oli osallistunut perheineen yhteisiin rientoihin.
– Joskus sata vuotta sitten osallistuin nuorena likkana johonkin viikon mittaiseen nuorisotapahtumaan Haukiputaalla, mutta ei osaston toiminta silloin vielä iskenyt kipinää.
Hallitusjäsenyys aukaisi aivan uuden oven. Sen myötä Nyström on päässyt paljon paremmin perille asioista, ja näkökulmat ovat avartuneet. Joskus hän toimii kokouksissa myös sihteerinä.
– En ole enää aivan tumppu. Olen jotakin yrittänyt tehdä, kun minut on sinne kerran valittu. Syyskokouksessa valitaan taas uusi hallitus. Minusta on ihan hyvä, että porukkaa välillä vaihtuu.
Osasto 66 päätti taannoin säästösyistä harventaa kokouksia. Aiemmin niitä pidetiin kuukausittain, nyt joka toinen kuukausi. Toki, jos jotakin yllättävää tapahtuu, kokouksia voidaan pitää useammin.
Ensi vuonna osasto 66 viettää 75-vuotisjuhliaan. Elokuussa 1945 perustettu osasto kantoi nimeä Hämeenlinnan kotelotyöntekijäin ammattiosasto. Nykyään suurin osa osaston jäsenistä työskentelee Huhtamäellä ja Paccorilla.
Huhtamäen työntekijöillä on juuri takanaan suuri rutistus. Kesällä he muuttivat uusiin tuotantotiloihin vanhasta, vuonna 1963 rakennetusta, tehtaasta. Nyström kiittelee uusia tiloja toimiviksi, tilaviksi ja ajanmukaisiksi. Samalla konekantaa uusittiin ja automaatiota lisättiin.
Teksti: Tiina Suomalainen
Jäsenasiat
eAsiointi
KirjauduPaperiliitto tänä vuonna 120-vuotias
Paperiliitto täyttää 120 vuotta ja juhlii työn ja tapahtumien yhteydessä. Katso tapahtumien päivämäärät täältä. Lisätietoja tulossa.
Paperiliiton Holiday Club -lomaviikkojen haku alkaa
Myyntiin tulevat 23. helmikuuta kello 10 alkaen kesän ja loppuvuoden jaksot.
Jäsenasiat
Musareilla tarjotaan lipputuki ja 120-vuotiskahvit
Heinäkuun lopulla Valkeakoskella vietetään Musareita ja Paperiliiton 120-vuotisyntymäpäivää.
Jäsenasiat
Työntekijäin ryhmähenkivakuutus
Työnantajan työntekijöilleen ottama ryhmähenkivakuutus on voimassa työ- ja vapaa-aikana. Sen sisällöstä ovat sopineet työmarkkinajärjestöt.
Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Nyt on jo kiire hakea kesätöihin. Ainakin UPM:n, Stora Enson ja Metsä Groupin haut päättyvät helmikuun puolivälissä
Metsä Groupin anonyymi rekrytointi on lisännyt naisten osuutta palkatuissa ja laajentanut palkattujen ikähaarukkaa.
Lue koko juttu
Paperiliitto neuvottelee uudet yrityskohtaiset työehtosopimukset pääosin vuoden alkupuoliskon aikana.
Kierroksen aikana liitto sopii työehdot noin 8000 jäsenelle yli 30 yrityksessä.
Lue koko juttu
Perhevapaauudistus on kannustanut isiä jakamaan hoitovastuuta.
Isät luovuttavat silti edelleen suurimman osan päivistään äideille.
Lue koko juttu

