Sinivalkoinen kesäkansi vei voiton

pe tammik. 24 07:00:00 2020

Matias Stenman tähyilee laivan kannalla Pietarsaaren saaristoa vierellään Suomen lippu ja takanaan sininen taivas ja valkoiset pilvet. Viime kesäkuun kansijutun aiheena olivat oman maan aarteet eli Paperiliiton jäsenten vinkkaamat elämykset eri puolilta maata.

Parhaaksi valittu kansi sai 40 prosenttia kaikista annetuista 113 äänestä. Kannen kuvaaja on Päivi Karjalainen. Myös Mari Schildtin kirjoittama kansijuttu kiinnosti: se oli äänestäneiden mielestä kolmanneksi paras.

Toiseksi parhaaksi kanneksi lukijat äänestivät lehden numero 10, jossa Vapaa mies Jarkko Rokka nojaa moottoripyörään. Kolmanneksi eniten ääniä sai lehden numero 9:n kansi Myrkky grogilasissa.

Parhaaksi jutuksi lukijat valitsivat jutun kotkalaisen nuoren miehen ajatuksista. Toiseksi eniten ääniä sai kahden alkoholistin elämästä kertova Ikuinen vappu ja kolmanneksi eniten Kappale kauneinta Suomea, jonka kansikuva voitti kansiäänestyksen. Jutut on kirjoittanut freelancetoimittaja Mari Schildt.

2019

Paras kansi

1. numero 5, 45 ääntä

2. numero 10, 14 ääntä

3. numero 9, 13 ääntä

Paras juttu

1. Tärkeintä on vapaus, numerossa 10, 13 ääntä

2. Myrkky grogilasissa, numerossa 9, 11 ääntä

3. Oman maan aarteet, numerossa 5, 9 ääntä

 

Vinkkaa aiheita ja anna palautetta

Mistä aiheista haluaisit itse lukea enemmän? Tiesithän, että lehti ilmestyy sekä verkkolehtenä verkkolehti.paperiliitto.fi että sähköisenä näköislehtenä Lehtiluukku-palvelussa.

Tunnetko hyvän tyypin, jota lehti voisi haastatella? Entä mitä lehdestä mielestäsi puuttuu?

Anna palautetta ja juttuvinkkejä aiheista ja haastateltavista vapaamuotoisesti sähköpostiosoitteeseen tiedotus@paperiliitto.fi. 

Juhlan tuntua tapahtumissa

Keilamestaruudet on jaettu ja turnaus pidetty. Myös tulevissa tapahtumissa juhlistetaan liiton 120-vuotissynttäriä. Salibandyturnaus käydään 18.4. Helsingissä. Frisbeegolf-mestaruudet ratkaistaan Karkkilassa 16.5. ja perhetapahtumaa vietetään 13.6. Särkänniemessä - ilmoittautuminen molempiin on meneillään. Heinäkuussa Musareilla Valkeakoskella on vuorossa synttärikakut ja siellä vierailevat myös motoristitapahtuman osallistujat.

Tutustu 120 v. tapahtumiin

Yksipäiväinen keilakisa sai kehuja

Paperiliiton keilailukisa sai osallistujilta runsaasti kehuja.

Jäsenasiat

Ammattiosastojen kevätkokoukset

Katso täältä oman osastosi kevätkokousajankohta.

Jäsenasiat

Perhetapahtumaa vietetään Tampereella

Liiton perhetapahtumaa vietetään Särkänniemessä lauantaina 13.6. kello 9-13.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Odotettavissa hidasta elpymistä? Markkinoilla arvellaan, että metsäteollisuuden suhdannekuopan pohja olisi saavutettu.

Ensimmäiset merkit sellun ja kartongin hintojen kääntymisestä nousuun on jo nähty.

Lue koko juttu
Äänekoskella on tehty kartonkia kuusi vuosikymmentä ja Pekka Haltsonen on ollut Metsä Boardilla töissä viisi vuosikymmentä.

Moni asia on muuttunut, mutta toiveammatissaan ”kauppiaana” hän on pysynyt vuodesta 1986.

Lue koko juttu
Paperiliiton taitekohdat painetaan kronikaksi

Avoimuus yllätti – Paperiliiton lähihistoriasta haluttiin puhua, kirjoittaa toimittaja ja tietokirjailija Jari Korkki.

Lue koko juttu