Sinivalkoinen kesäkansi vei voiton

pe tammik. 24 07:00:00 2020

Matias Stenman tähyilee laivan kannalla Pietarsaaren saaristoa vierellään Suomen lippu ja takanaan sininen taivas ja valkoiset pilvet. Viime kesäkuun kansijutun aiheena olivat oman maan aarteet eli Paperiliiton jäsenten vinkkaamat elämykset eri puolilta maata.

Parhaaksi valittu kansi sai 40 prosenttia kaikista annetuista 113 äänestä. Kannen kuvaaja on Päivi Karjalainen. Myös Mari Schildtin kirjoittama kansijuttu kiinnosti: se oli äänestäneiden mielestä kolmanneksi paras.

Toiseksi parhaaksi kanneksi lukijat äänestivät lehden numero 10, jossa Vapaa mies Jarkko Rokka nojaa moottoripyörään. Kolmanneksi eniten ääniä sai lehden numero 9:n kansi Myrkky grogilasissa.

Parhaaksi jutuksi lukijat valitsivat jutun kotkalaisen nuoren miehen ajatuksista. Toiseksi eniten ääniä sai kahden alkoholistin elämästä kertova Ikuinen vappu ja kolmanneksi eniten Kappale kauneinta Suomea, jonka kansikuva voitti kansiäänestyksen. Jutut on kirjoittanut freelancetoimittaja Mari Schildt.

2019

Paras kansi

1. numero 5, 45 ääntä

2. numero 10, 14 ääntä

3. numero 9, 13 ääntä

Paras juttu

1. Tärkeintä on vapaus, numerossa 10, 13 ääntä

2. Myrkky grogilasissa, numerossa 9, 11 ääntä

3. Oman maan aarteet, numerossa 5, 9 ääntä

 

Vinkkaa aiheita ja anna palautetta

Mistä aiheista haluaisit itse lukea enemmän? Tiesithän, että lehti ilmestyy sekä verkkolehtenä verkkolehti.paperiliitto.fi että sähköisenä näköislehtenä Lehtiluukku-palvelussa.

Tunnetko hyvän tyypin, jota lehti voisi haastatella? Entä mitä lehdestä mielestäsi puuttuu?

Anna palautetta ja juttuvinkkejä aiheista ja haastateltavista vapaamuotoisesti sähköpostiosoitteeseen tiedotus@paperiliitto.fi. 

Keilakilpailu on avoin kaikille jäsenille

Keilailu

Keilakilpailu järjestetään liiton 120-vuotisjuhlatunnelmissa. Kilpailu on avoin kaikille paperiliittolaisille! Talin keilahallista on mahdollista lainata kengät ja pallot ilman lisäkustannuksia. Iltatilaisuudessa luvassa jälkipelien lisäksi hyvää ruokaa ja live-musiikkia. 

Lisätiedot ja ilmoittautuminen  Tutustu 120 v. tapahtumiin

Paperiliiton Holiday Club -lomaviikkojen haku alkaa

Myyntiin tulevat 23. helmikuuta kello 10 alkaen kesän ja loppuvuoden jaksot.

Jäsenasiat

Musareilla tarjotaan lipputuki ja 120-vuotiskahvit

Heinäkuun lopulla Valkeakoskella vietetään Musareita ja Paperiliiton 120-vuotisyntymäpäivää.

Jäsenasiat

Työntekijäin ryhmähenkivakuutus

Työnantajan työntekijöilleen ottama ryhmähenkivakuutus on voimassa työ- ja vapaa-aikana. Sen sisällöstä ovat sopineet työmarkkinajärjestöt.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Nyt on jo kiire hakea kesätöihin. Ainakin UPM:n, Stora Enson ja Metsä Groupin haut päättyvät helmikuun puolivälissä

Metsä Groupin anonyymi rekrytointi on lisännyt naisten osuutta palkatuissa ja laajentanut palkattujen ikähaarukkaa.

Lue koko juttu
Paperiliitto neuvottelee uudet yrityskohtaiset työehtosopimukset pääosin vuoden alkupuoliskon aikana.

Kierroksen aikana liitto sopii työehdot noin 8000 jäsenelle yli 30 yrityksessä.

Lue koko juttu
Perhevapaauudistus on kannustanut isiä jakamaan hoitovastuuta.

Isät luovuttavat silti edelleen suurimman osan päivistään äideille.

Lue koko juttu