Sinivalkoinen kesäkansi vei voiton

pe tammik. 24 07:00:00 2020

Matias Stenman tähyilee laivan kannalla Pietarsaaren saaristoa vierellään Suomen lippu ja takanaan sininen taivas ja valkoiset pilvet. Viime kesäkuun kansijutun aiheena olivat oman maan aarteet eli Paperiliiton jäsenten vinkkaamat elämykset eri puolilta maata.

Parhaaksi valittu kansi sai 40 prosenttia kaikista annetuista 113 äänestä. Kannen kuvaaja on Päivi Karjalainen. Myös Mari Schildtin kirjoittama kansijuttu kiinnosti: se oli äänestäneiden mielestä kolmanneksi paras.

Toiseksi parhaaksi kanneksi lukijat äänestivät lehden numero 10, jossa Vapaa mies Jarkko Rokka nojaa moottoripyörään. Kolmanneksi eniten ääniä sai lehden numero 9:n kansi Myrkky grogilasissa.

Parhaaksi jutuksi lukijat valitsivat jutun kotkalaisen nuoren miehen ajatuksista. Toiseksi eniten ääniä sai kahden alkoholistin elämästä kertova Ikuinen vappu ja kolmanneksi eniten Kappale kauneinta Suomea, jonka kansikuva voitti kansiäänestyksen. Jutut on kirjoittanut freelancetoimittaja Mari Schildt.

2019

Paras kansi

1. numero 5, 45 ääntä

2. numero 10, 14 ääntä

3. numero 9, 13 ääntä

Paras juttu

1. Tärkeintä on vapaus, numerossa 10, 13 ääntä

2. Myrkky grogilasissa, numerossa 9, 11 ääntä

3. Oman maan aarteet, numerossa 5, 9 ääntä

 

Vinkkaa aiheita ja anna palautetta

Mistä aiheista haluaisit itse lukea enemmän? Tiesithän, että lehti ilmestyy sekä verkkolehtenä verkkolehti.paperiliitto.fi että sähköisenä näköislehtenä Lehtiluukku-palvelussa.

Tunnetko hyvän tyypin, jota lehti voisi haastatella? Entä mitä lehdestä mielestäsi puuttuu?

Anna palautetta ja juttuvinkkejä aiheista ja haastateltavista vapaamuotoisesti sähköpostiosoitteeseen tiedotus@paperiliitto.fi. 

Syyskokouskausi meneillään

Ammattiosastoissa on täytetty kalentereihin loka-marraskuussa pidettävät syyskokoukset ja loppuvuoden aikana toteutetaan työsuojeluvalinnat. Syyskokouksissa käsitellään sääntömääräisten asioiden lisäksi liittokokouksessa päätetyt muutokset osastojen sääntöihin.

eAsioinnissa lyhyt katkos

Huoltokatko la 8.11. klo 18.00–24.00.

Jäsenasiat

Tänä syksynä valitaan työsuojelun toimijat

Työsuojelun tehtäviin ja yhteistoimintaan valitaan henkilöt loppuvuoden aikana.

Jäsenasiat

Keurusharjun edut muuttuvat

Keurusharjun nykyistä majoitusetua voi hyödyntää vuoden loppuun. Veteraanilomaedun käyttö Keurusharjulla päättyy vuoteen 2026.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Metsäteollisuudessa on meneillään poikkeuksellinen jakso. Osa yhtiöistä seisottaa tuotantoa ja työntekijät ovat lomautettuina eripituisia jaksoja.

Lue koko juttu
Huhtamäen lakko päättyi. Työehtosopimus vaihtuu, mutta siirtymävaiheen tasoittamisesta päästiin sopuun.

Lue koko juttu
Älä emmi vaan elvytä. Hätäensiavussa on parempi tehdä mitä tahansa kuin ei mitään. Paineluelvytys ja defibrillaattorin käyttö onnistuu jokaiselta.

Lue koko juttu