Saman kylän poikii

pe toukok. 14 06:58:00 2021

Yövuoro Imatran Tetra Pak Productionilla on pian alkamassa. Sivusaumaaja ja team leader Heikki Miettinen tekee lähtöä töihin. Samoissa puuhissa on tahollaan varapääluottamusmies Teemu Kaipainen. Edessä on monta litran ja 1,75 litran maitopurkkia sekä mehu- ja jugurttipurkkia, jotka neljän työntekijän vuoro taittelee arkeista ja liimaa niihin vedenpitävän sauman.
– Enää en katsele vapaalla maitopurkkien sivusaumoja, mutta kerran tehtaan alkuaikoina ostin meidän vuotavan purkin kaupasta. Vein sen vähin äänin kotiin, ettei tulisi reklamaatioita, Kaipainen muistelee.

Miettinen sanoo, että Kaipainen on tietyissä asioissa tosi jämpti. Miettinen, jos joku sen tietää, sillä ystäviä on oltu jo kolme vuosikymmentä.
1990-luvun alussa Imatran Rautiokylällä Kaipainen ja Miettinen olivat mukana, kun pyörillä ja sitten mopoilla kokeiltiin, kuinka pitkälle niillä pääsee. Kaipainen muistaa uintireissut ja Miettinen hengaamisen koulun pihalla, vaikka mysteeri onkin, miksi siellä piti notkua vapaa-ajalla.
– Ai millainen Teemu oli teininä? Hankala ihminen, kaikin puolin, hehe. Hyvin omapäinen ja vahvat mielipiteet, Miettinen muistaa.
Kaipainen sanoo, että Miettinen oli aika villi, mutta hyvällä tavalla.
– Ei mitään hölmöilyjä, mutta kuitenkin, hän sanoo.

Yhdessä on tehty monet reissut, ja Kaipainen on Miettisen pojan kummi.
Kaipainen sanoo, että pitkästä ystävyydestä voi olla töissäkin hyötyä, kun toisen tavat ja ajatukset tuntee hyvin. 
– Pystyy herkemmin sanomaan asioita suoraan, mutta ei ihan kaikenlaista kuitenkaan. Kun tietää toisen niin hyvin, niin vähän pitää muistaa, että siviilissäkin ollaan tekemisissä, hän miettii.

Miettinen sanoo, että pomottamalla Kaipaista ei saa tekemään mitään. Luottamus ja kunnioitus ovat avainsanoja. Kaipaisen mielestä Miettisen parhaat puolet töissä ovat solidaarisuus ja tasapuolisuus kaikkia kohtaan – sekä keskittymiskyky:
– Jos keskittyy johonkin asiaan hanakasti, niin keskittyy tosi hanakasti. Ei kuule eikä näe, hän nauraa.

Ensi syksynä kanssakäyminen muuttaa muotoaan, kun Kaipainen lähtee opintovapaalle Joensuuhun opiskelemaan eräoppaaksi. Sitä ennen tehdään kuitenkin vielä tämä ja aika monta muutakin yövuoroa. Tummasävyisellä huumorilla jaksetaan.
– Huonot vitsit ja pieruhuumori piristää vuoroa, Kaipainen summaa.

Teksti Mari Schildt
Kuva Mikko Nikkinen

Juhlan tuntua tapahtumissa

Keilamestaruudet on jaettu ja turnaus pidetty. Myös tulevissa tapahtumissa juhlistetaan liiton 120-vuotissynttäriä. Salibandyturnaus käydään 18.4. Helsingissä. Frisbeegolf-mestaruudet ratkaistaan Karkkilassa 16.5. ja perhetapahtumaa vietetään 13.6. Särkänniemessä - ilmoittautuminen molempiin on meneillään. Heinäkuussa Musareilla Valkeakoskella on vuorossa synttärikakut ja siellä vierailevat myös motoristitapahtuman osallistujat.

Tutustu 120 v. tapahtumiin

Yksipäiväinen keilakisa sai kehuja

Paperiliiton keilailukisa sai osallistujilta runsaasti kehuja.

Jäsenasiat

Ammattiosastojen kevätkokoukset

Katso täältä oman osastosi kevätkokousajankohta.

Jäsenasiat

Perhetapahtumaa vietetään Tampereella

Liiton perhetapahtumaa vietetään Särkänniemessä lauantaina 13.6. kello 9-13.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Odotettavissa hidasta elpymistä? Markkinoilla arvellaan, että metsäteollisuuden suhdannekuopan pohja olisi saavutettu.

Ensimmäiset merkit sellun ja kartongin hintojen kääntymisestä nousuun on jo nähty.

Lue koko juttu
Äänekoskella on tehty kartonkia kuusi vuosikymmentä ja Pekka Haltsonen on ollut Metsä Boardilla töissä viisi vuosikymmentä.

Moni asia on muuttunut, mutta toiveammatissaan ”kauppiaana” hän on pysynyt vuodesta 1986.

Lue koko juttu
Paperiliiton taitekohdat painetaan kronikaksi

Avoimuus yllätti – Paperiliiton lähihistoriasta haluttiin puhua, kirjoittaa toimittaja ja tietokirjailija Jari Korkki.

Lue koko juttu