Poika mummolaan, isä kapakkaan
pe jouluk. 17 06:59:00 2021
Mulla oli parhaan kaverini kanssa punkkibändi Bullshit Brothers, päästettiin ramopunkkia Kouvolan iltamissa, ihailtiin Poikia ja lämmiteltiinkin niitä. Sit piti valita punkmuusikon ja tehdastyön väliltä, ja menin valitsemaan työn.
Olin tavannut hänet intin jälkeen. Ostettiin rivarinpätkä ja opeteltiin perhe-elämää, rakennettiin talokin. Olin vuorokorjaajana viilutehtaalla, hän matkailuyrittäjänä. Parisuhteelle jäi aikaa töiden jälkeen pusut ulko-ovella ja läpsystä kotivuoronvaihto. Et kotityöt meni tasan.
Viis vuotta sitten erottiin, ja musta tuli lasten lähivanhempi. Wilho oli viiden vanha, Veeti Wiljam 15 ja Nana 17. Viisvuotias vietti yövuorot useimmiten mummolassa. Elämä helpottu paljon, kun pääsin päivätöihin Heinolaan.
Nana muutti omilleen. Veeti on 20, lukee datanomiks, näen häntä pari kertaa päiväs jääkaapilla...et kyllä se 9-vuotias juniori on, jonka kanssa iltani touhuan. Oon tehny hälle kartingautoja, ja sit on mönkijähommaa. Hää lähtee innolla messiin mihin vaan.
Wilho on kahden aikaan himassa, minä neljän jälkeen. Ruoka kuudeks. Arki rakentuu legendaarisen makaroonimössön ympärille, ja salaatit kylkeen. Viikonloppusin teen riistaruokia, kun on enempi aikaa.
Lauantai-illat menee sit kapakoissa pomppiessa. Vien Wilhon äidille mummolaan ja haen sunnuntai-aamuna.
Mulla on puku päällä ja pappalakki päässä. Rummut ja basso tulee nauhalta, ne on tehty itse. Mikko soittaa kitaraa, laulaa ja räppää, Sami soittaa kitaraa ja minä laulan niin että läski lätisee! Me ollaan bilebändi Salminen, vedetään kaikkea hevistä Meiju Suvakseen.
Lavalla Herra Salmisen ei tarvi välittää mistään mitään. Mä tarviin sitä, pysyy pää kasassa paremmin. Himassa lapset luottaa minuun, ei tule lavalla törttöiltyä, ja toisaalta kotona tietää, et kohta taas pääsee tuulettaan. On kevyt tie olla ja elää.
Kello soi huomenna 5.25. Kuudelta rupeen lähteen Heinolaan päin. Herätän nuorimmaisen vähän sitä ennen, kun hänen koulukyytins lähtee seitsemältä. Meillä on halit ja nyrkkikivet ennen kun lähen, me halutaan sitä kummatkin, minä ja wingman. On hyvä lähtee ja jäädä, kun tuntee olevansa turvassa.
Jäsenasiat
eAsiointi
KirjauduPerhetapahtumaan voi vielä ilmoittautua
Perhetapahtumaan la 13.6. Tampereella vielä muutamia paikkoja vapaana - ilmoittautuminen on auki 22.5. saakka tai kunnes paikat on varattu.
Motoristit koolla 24.-27.6. Aulangolla Hämeenlinnassa + Musareilla. Ilmoittaudu viimeistään 30.6.
Tämä lähestyy: frisbeegolf-mestaruudet ratkaistaan Karkkilassa la 16.5.
Palaa tunnelmiin: Keilaturnaus pidettiin 28.3. Lue kisauutinen.
Salibandymestaruus ratkaistiin 18.4. Helsingissä.
Tapahtuu kesällä ammattiosastoissa
Seuraa ammattiosastojen ilmoittelua tapahtumista osastojen sivuilta tai tästä uutisesta.
Jäsenasiat
Kesäduunari-info neuvoo työsuhdeasioissa
Maksuton Kesäduunari-info neuvoo eri alojen kesätyöntekijöitä koko kesän ajan kaikissa työsuhteeseen liittyvissä asioissa.
Jäsenasiat
Kauttua uusi salibandymestaruuden
Juhlavuoden mestaruutta tavoitteli 12 joukkuetta ja ennätysmäärä pelaajia.
Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Junassa suunniteltiin voittoa – kentällä ratkaisi fiilis.
Salibandymestaruutta tavoitteli 12 joukkuetta ja ennätysmäärä pelaajia. Kauttua uusi mestaruuden. Katso kisakuvat.
Lue koko juttu
Odotettavissa hidasta elpymistä? Markkinoilla arvellaan, että metsäteollisuuden suhdannekuopan pohja olisi saavutettu.
Ensimmäiset merkit sellun ja kartongin hintojen kääntymisestä nousuun on jo nähty.
Lue koko juttu
Äänekoskella on tehty kartonkia kuusi vuosikymmentä ja Pekka Haltsonen on ollut Metsä Boardilla töissä viisi vuosikymmentä.
Moni asia on muuttunut, mutta toiveammatissaan ”kauppiaana” hän on pysynyt vuodesta 1986.
Lue koko juttu

