Mikään ei ole itsestään selvää.
pe syysk. 27 09:35:00 2019
Minulle mikään ei ole itsestään selvää.
Se vaikka, että minut vakinaistettiin vasta hiljan. Kymmenen vuotta tein määräaikaisia pätkiä, kesäloman tuurauksia ja vuorotteluvapaita, sairasloman sijaisuuksia.
Työttömyysajat oli kova pala. Silloin lähdin ulos. Tein välillä eväätkin. Mulla on ihan mielessä kuvia noista, kun huolet hukkuu. Istun rantakivellä Mansikannokalla pipo päässä; on syksy, kahvia ja repussa leipää. Merellä paistaa aurinko.
Nuorena en olisi siinä kivellä kauaa viihtynyt. Halusin koko ajan jotakin muuta. Erilaista siitä tulikin, mutta toisin kuin luulin.
Olin nippa nappa 19, kun sain lapsen. Aloin kasvaa. Ei se helppoa ollut, mutta minä tein tyttärelleni hyvän lapsuuden, ja samalla minusta tuli minä. Sitten hän, osa minua, lähti kotoa parikymppisenä. Nykyään tyttäreni on 23-vuotias pankin digineuvoja Oulussa, tasapainoinen elämässään, ja minä toivon, ettei se muuta kauas, ja sopeudun siihen, jos muuttaa.
Siinä se. Olen opetellut tyytymään. Samalla tavallisuudesta on tullut jännää ja mukavaa. Sisko muutti perheineen Hämeenlinnasta lähemmäs. Veli ja sen lapset asuu lähellä. Vanhemmat on täällä, pappakin hengissä. Ystävät lähellä. Tavallista, ja ihanaa!
Miten nautin, kun on vapaata yhtä aikaa avomiehen kanssa. Asutaan vanhassa omakotitalossa, laitetaan pihaa, remontoidaan.
Siitäkin on opittu. Kun siirreltiin seiniä, alkoi tuntua että parisuhde menee. Mies kysyi, että millaiset komerot haluan vaatehuoneeseen, ja minä havahdun siihen, että mitä väliä? Mitä se haittaa, jos remontti jää välillä vaiheeseen.
Me päätettiin, että me ollaan tärkeämpiä. Nyt se saa nukkua myöhään vapaalla, ja minä herätä aikaisin, ja miettiä miten ihanaa on juoda yksin kahvit omassa kauniissa kodissa! Miten mun ei tarvi tehdä mitään onnen hetken eteen.
Mulle se on opeteltu taito. Katan arkena nätisti ruuat ja menen elokuviin, jos huvittaa. En odota viikonloppua.
Teksti: Ilkka Palmu
Kuva: Nina Susi
Jäsenasiat
eAsiointi
KirjauduPallot haltuun ja syksy käyntiin
Ammattiosastoissa täytetään nyt kalentereita: loka-marraskuussa ovat edessä syyskokoukset ja loppuvuoden aikana toteutetaan työsuojeluvalinnat. Tutustu myös työelämän suurtapahtumaan, duunaristipendiin, Työttömien ay-jäsenten tukiyhdistys Tatsiin ja eläkeuudistuksesta kertoviin Telan työeläkekouluihin. Nuorille jäsenille SAK järjestää vappumeininkiä risteilyllä.
Futismestaruus meni Kuusankoskelle
Kuusankosken osastojen 19 ja 85 yhteisjoukkue jyräsi mestaruuteen Paperiliiton jalkapalloturnauksessa Myllykoskella.

Jäsenasiat
Työelämän suurtapahtuma jälleen lokakuussa
SAK järjestää kaikille avoimen ja maksuttoman Tulevaisuus tänään -keskustelutapahtuman lauantaina 4.10. Helsingin Pikku-Finlandiassa.

Jäsenasiat
Ehdota SAK:lle Duunari-stipendin saajaa
Vuoden 2025 Duunari-stipendit ovat nyt haussa. Hakuaika päättyy 5.10.

Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Hallitsematon pelaaminen ja muut toiminnalliset riippuvuudet heijastuvat ihmissuhteisiin, hyvinvointiin ja työhön. Työpaikoillakin pitäisi havahtua niiden olemassaoloon.
Lue koko juttu
Pätkiikö muisti? Muistilipsahdukset ovat tavallisia, mutta joskus on syytä huolestua.
Lue koko juttu