Maskit kasvoilla Raumalla
pe syysk. 25 06:59:00 2020
Kesän 2020 päätteeksi työkaverin kasvoista vilkkuivat vain silmät Rauman UPM:n paperitehtaalla. Työnantajan suosituksesta maskit olivat kasvoilla. Kenenkään arki ei ole aivan ennallaan, ja mielessä risteilivät monet koronaan liittyvät kysymykset.
Koneenhoitaja Timo Tammista huolestuttaa koronan vaikutus paperin kysyntään. Se on hiipunut jo pitempään, mutta korona on ollut odottamaton isku. Hän miettii, että kun esimerkiksi lääkärien vastaanottohuoneisiin ei enää saa tilata lehtiä, niin ryhdytäänkö niitä taas tilaamaan, kun korona on ohi?
- Mediakin on saanut tukea sähköisen toiminnan kehittämiseen. Kyllä se tältä alalta pois vie, hän arvelee.
Prosessimies Mika Määttänen on samoilla linjoilla. Hän sanoo, että tilanne pistää miettimään useammaltakin kannalta.
- Raumallakin on ollut tartuntoja. Kannattaako lähteä baareihin ja yökerhoihin tällaisessa tilanteessa, hän pohtii.
Monet lomasuunnitelmatkin on pitänyt miettiä uusiksi. Prosessimies Jari Mäki-Korte sanoo, ettei ole vuosiin pitänyt kesälomaa kesällä, vaan talvella. Nyt kun kauemmaksi reissuun ei välttämättä voi lähteä, matkasuunnitelmat ovat jalostuneet syksyn ruskaretkeksi pohjoiseen. Matkailuauto on vuokrattu kolmeksi viikoksi.
- Käydään eläinlääkärillä vielä varmistamassa, että kymmenvuotias Helmi-koira jaksaa kiivetä tunturille, hän juttelee.
Matkasuunnitelmat ovat jalostuneet syksyn ruskaretkeksi pohjoiseen.
Riku Tamminen tulee muistamaan korona-ajan siitä, että se mutkisti hänen opiskeluaan. Oppisopimuskoulutus prosessipuolen ammattitutkintoa varten pitäisi olla vuodenvaihteessa valmis, mutta lähiopetuspäiviä on koronan vuoksi jouduttu siirtämään.
- Uskon, että tutkinto tulee tehtyä, koska meillä on paljon itsenäisesti tehtäviä tehtäviä. Pitää ottaa selvää esimerkiksi tehtaan eri prosesseista, hän kertoo.
Prosessimies Jesse Puttonen sanoo, että lapsiperheelliselle covid-19 tuottaa ylimääräistä painetta. Päiväkotilaisen ja kahden alakoululaisen kanssa joutuu miettimään, miten työt, hoidot ja mahdolliset karanteenit tehdään.
- Jo ennen koulujen alkua käytiin yhden lapsen kanssa testeissä, kun poika tuli flunssaiseksi. Saa nähdä millainen syksy tulee: Jos joku niiskuttaa, niin karanteenit iskevät. On se aika stressaavaa, hän miettii.
Teksti Mari Schildt
Kuva Juha Viitala
Jäsenasiat
eAsiointi
KirjauduNettisivukoulutus ammattiosastoille
Päivitätkö ammattiosaston nettisivuja tai oletko juuri ottamassa tehtävän vastaan?
Paperiliitto tarjoaa ammattiosastoille nettisivukoulutusta ja kertausta Lianan työkalujen käyttöön. Koulutus tapahtuu etänä keskiviikkona 17.12. klo 9–14. Kouluttajina toimii Lianan asiantuntija. Koulutus tallennetaan ammattiosastojen sisäiseen käyttöön. Kysy lisää ammattiosastosi puheenjohtajalta tai tiedotusvastaavalta. Heille on laitettu sähköpostia koulutuksesta sekä ilmoittautumislinkki.
Uusi jäsenetu kasvattaa digitaitoja
Paperiliitto tarjoaa työelämässä oleville jäsenilleen uutena jäsenetuna digikoulutusta.
Jäsenasiat
Jäsenetuihin tulee muutoksia vuoden alussa
Veteraanilomaetu ja hautausavustus lakkautetaan. Veteraanilomaa voi hakea joulukuun ajan. Hautausavustusta voi hakea vielä vuoden 2025 aikana menehtyneelle jäsenelle.
Jäsenasiat
Jäsenmaksu pysyy ennallaan vuonna 2026
Paperiliiton kokonaisjäsenmaksu on ensi vuonna 1,3 prosenttia veronalaisesta palkkatulosta.
Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Metsäteollisuudessa on meneillään poikkeuksellinen jakso. Osa yhtiöistä seisottaa tuotantoa ja työntekijät ovat lomautettuina eripituisia jaksoja.
Lue koko juttu
Huhtamäen lakko päättyi. Työehtosopimus vaihtuu, mutta siirtymävaiheen tasoittamisesta päästiin sopuun.
Lue koko juttu

