Lakkosoppa nostaa yhteishenkeä
pe helmik. 07 15:30:00 2020
– Jaaha, täälläkö sitä hegemoniaa nostatetaan? tuumaa joku Vuoksenniskan työväentalon edustalla.
Soppatykki höyryää, ja makkara tuoksuu kirpeässä pakkassäässä. Kaukopään osasto 21:n ja Tainionkosken osasto 22:n yhteinen lakkosoppatapahtuma on kerännyt Töllin edustalle mukavasti väkeä.
Osa on tullut paikalle koko perheen voimin. Toppahaalariasuisille pikkulapsille maistuu makkara, ja koirille myös.
Lakon alkamisesta on kulunut kaksi viikkoa. Tapahtumaa oli jo jäsenistön joukossa ehditty odottaa.
– Johan meiltä kyseltiin, että milloin sitä soppaa saa, kertoo makkaroiden parissa hääräävä os. 21:n sihteeri Birgitta Hoffgren.
Kaukopäässä työskentelevä Arttu Jussila on houkutellut Emilia Pentin paikalle kysymällä, lähdetäänkö ulos syömään. Rokka maistuu molemmille.
– Tällainen tapahtuma on tärkeä. Tämä tuo ihmisiä yhteen. Eihän näitä yhteisiä tilaisuuksia enää turhan paljon ole, Jussila miettii.
– Hyvä juttu, lisää yhteisöllisyyttä, miettii myös Timo Haakana ja alkaa muistella Ari Heikkisen ja Ari Liiruksen kanssa, milloin lakkosoppaa on viimeksi syöty.
– Oliko se 2005, kun oli ensin lakko ja sen päälle työsulku?
Neuvottelujen lopputulosta ei kukaan vielä tiedä, mutta os. 22:n puheenjohtajan Liiruksen mukaan henki on ainakin toistaiseksi kova.
– Ei ole soraääniä kuulunut. Kikyhän se tässä päällimmäinen asia on. Toivottavasti kemianalan sopu vauhdittaisi meitäkin.
Tainionkosken laboratoriossa työskentelevä Jenni Ravattinen on tullut paikalle syömään soppaa ja katselemaan, näkyisikö tuttuja. Lakkopäivät ovat kuluneet uutisia seuratessa ja tehdessä asioita, joita ei muuten ole ehtinyt tehdä.
Väkeä on sisälläkin, jossa on tarjolla jälkiruoaksi kahvia ja pullaa. Kaukopäässä työskentelevät Kimmo Husu ja Kalevi Rasilainen ovat käyttäneet lakkopäivät perheen kanssa oleiluun, polttopuiden tekemiseen ja pieneen pintaremppaan.
– Kun ollaan yhteisen asian takia marssittu ulos työpaikalta, on hyvä, että meitä jäseniä muistetaan tällaisella tapahtumalla, Rasilainen kiittää.
Tiina Suomalainen
Jäsenasiat
eAsiointi
KirjauduMikä joukkue voittaa futismestaruuden?
Jalkapallomestaruudesta kilpaillaan Käpylän pallon kentällä Helsingissä lauantaina 12.9. Mukaan on ilmoittautunut 11 joukkuetta.
SAK järjestää nuorten päiviä
SAK:n alueelliset nuorten päivät on tarkoitettu kaikille alle 36-vuotiaille SAK:laisten ammattiliittojen jäsenille.
Jäsenasiat
Paperiliiton jäsentutkimus on meneillään
Jos olet liiton varsinainen jäsen, mutta Taloustutkimuksen jäsenkyselyviesti ei näy sähköpostissasi, tarkista myös roskapostikansiosi.
Jäsenasiat
Kymmenes kymmenettä Tulevaisuus tänään
Kaikille avoin ja ilmainen Tulevaisuus tänään -tapahtuma järjestetään jälleen 10. lokakuuta – nyt 10. kerran.
Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Metsä Group investoi 25 miljoonaa euroa kuitupakkausten tuotantoon Äänekoskelle.
Uusi tuotantolinja käynnistyy vuoden 2028 aikana.
Lue koko juttu
Älä vitkuttele kuulonaleneman kanssa.
Kuulokoje helpotti Juha Ruorasen arkea, ja hassut väärinkäsitykset ovat kaikonneet.
Lue koko juttu
Palkitsematta jättäminen olisi ollut lamauttava kokemus ilman bonuksia jääneelle.
Mutta Nikolle riittää 14 sentin ansio.
Lue koko juttu

