Koronasyksy mietitytti Lempäälässä
pe 20. marraskuuta 2020 09.50.00
Pyrollpackin Lempäälän tehtaassa asetuttiin potrettiin vuoronvaihdon aikaan.
– Nyt ollaan vahvasti oman mukavuusalueen ulkopuolella, nauraa koneenhoitaja Katja Niittyaro, mutta pistää merkille, että kuvaaja hoitaa hommansa nopeasti ja kivuttomasti. Työpäivän jälkeen on luvassa puutarhahommia.
– Sitä mietin, että mihin tälläisin syreenipuskani. Se on justiin räystään alla, ja siihen tulee talvella hirveä määrä jääpuikkoja: Niitä lentelee talon seinään. Painiottelu on puskan kanssa luvassa. Saa nähdä kumpi voittaa, hän hymyilee.
Pääluottamusmies Vesa Järvinen tuumii muutaman päivän päästä alkavia yt-neuvotteluita. Tällä kertaa alustava tieto on, että irtisanomiset eivät ole asialistalla. Lomautuksia kyllä on luvassa.
– Suhtautuminen riippuu siitä, keneltä kysyy. Jos on lainoja ja talous tiukalla, niin silloinhan se on kova paikka, Järvinen miettii.
Päätuote tehtaalla ovat leipäpussit. Järvinen sanoo, että aika kiivaalla tahdilla on tehty töitä, loppuvuodenkin tuotantoa jo etukäteen.
Koneenhoitaja Ismo Loppi on menossa saman neuvottelupöydän äärelle.
– Korona on osasyynä, täytyy se ymmärtää, mutta kyllähän ihmiset leipää syövät, hän miettii.
Loppi sanoo, että hänelle henkilökohtaisesti korona ei ole ongelmallinen juttu.
– Meitä ei emännän kanssa koronat hetkauta. Meidän kun ei enää tarvitse juoksennella yökerhoissa. Otetaan rauhallisesti, hän hymyilee.
Koneenhoitaja Pia Aavajoki kertoo, että ajatuksissa on varsinkin kotona odottava landseer-rotuinen vesipelastuskoira Hilda, joka täyttää tänään vuoden. Se on kunnostautunut takapihan kanalan asukkien vartioinnissa, ikkunan läpi.
– Synttärin kunniaksi Hilda saa maksalaatikkoa kermaviilikuorrutteella nakin ja rapsutusten kera, ehkä myös vähän jätskiä – ja uuden takin loskakelejä varten, Aavajoki suunnittelee.
Painaja Niko Iso-Ilomäki asettuu kuvaan oman koneensa eteen. Hän miettii, että ehkä ihmiset ostavat vähemmän tuoretta leipää.
– Ei sitä itsekään viitsi huvikseen kaupassa käydä sen enempää kuin on tarvis. Arki pyörii aika paljon työpaikan, kodin ja kuntosalin välillä. Kavereilla tulee myös jonkin verran käytyä.
Hän sanoo, että kunhan kaikki muistavat ajatella toisia, niin tautikin pysyy kurissa. Sillä mennään.
Teksti Mari Schildt
Kuva Reima Kangas
Jäsenasiat
eAsiointi
KirjauduTulevia jäsentapahtumia
Kevät etenee ja uudet tapahtumat lähestyvät.
Petteri Jurva heitti frisbeegolfin mestariksi
Paperiliiton ensimmäiset frisbeegolfin mestaruuskisat käytiin lauantaina 6.5. erinomaisissa tunnelmissa Kouvolan Anjalassa.

Jäsenasiat
Rauman osasto 8 voitti mestaruuden salibandyssa
Viime vuonna hopealle jäänyt raumalaisjoukkue voitti loppuottelussa Valkeakosken osasto 70:n maalein 1–0.

Jäsenasiat
Uutena jäsenetuna CityShoppari-sovellus
Paperiliiton jäsenet saavat uutena jäsenetuna CityShoppari-sovelluksen veloituksetta käyttöönsä.

Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Liiton mestaruudet frisbeegolfissa ratkaistiin lämminhenkisessä tunnelmassa Anjalassa. Katso kisakuvat.
Lue koko juttu
Kolme paperiliittolaista seurasi, paljonko päivässä kului aikaa erilaisia näyttöruutuja katsoen. – No onhan se ihan järkyttävä määrä, jos oikeasti ajattelee, toteaa Mauri Holopainen.
Mauri Holopainen laskee seuranneensa laitteiden ruutuja noin 12 tuntia. Elli-Maria Soininen lähetteli viestejä tallilla ja löi itseään rautakangella. Jorma Lehtosen ohjelmistoon kuuluivat mm. NHL ja Pipsa Possu.
Lue koko juttu
Hannu Sallinen ja Petri Viitanen ovat kokeneet kouriintuntuvasti sen, miten pieni ihminen on ison vakuutusyhtiön edessä.
Sallinen on kamppaillut vakuutusyhtiön kanssa yli kymmenen vuotta. Viitaselle työnantaja räätälöi osa-aikatyön, mutta se ei käy vakuutusyhtiölle.
Lue koko juttu