Korona ja paperin tulevaisuus huolettavat Vantaalla

pe lokak. 23 06:56:00 2020

Tuotantotyöntekijä Reijo Jokipolvi sanoo, että korona ja tehtaiden lakkautukset ovat Vantaallakin yleisin puheenaihe.
- Kun ajattelen, mitä Kaipolassa ja Nesteellä on tapahtunut, mietin, että loppuuko tähän vai jatkuuko. Pyörien pitää lähteä pyörimään maailmanlaajuisesti, silloin talous lähtee käyntiin, Jokipolvi miettii.

Jämsän Kaipolan tehtaan sulkemisella on yllättäviäkin vaikutuksia. Pääluottamusmies Timo Kauppinen kertoo, että Kaipolaan mennyt irtopaperi joudutaan tehtaan sulkeuduttua paalaamaan ja lähettämään asiakkaalle. Heille kelpaa ainoastaan pikkutarkasti lajiteltu materiaali, joten se pitää käydä läpi käsin.

- Meille pitäisi palkata lisää työntekijöitä, hän sanoo.

Tuotantotyöntekijä Jarmo Vehviläinen toimii myös luottamusmiehenä ja työsuojeluvaltuutettuna. Häntä huolestuttaa paperin käytön väheneminen.
- Itse hoidan tietoturvatuhoamista täällä. Siellä sen huomaa, että arkistot vähenevät ja menevät digitaaliseen muotoon. Mutta niin kauan paperia käsitellään kun sitä tulee, hän miettii.                     

Korona on supistanut monella elämänpiiriä. Tuotantotyöntekijä Sami Suhonen myöntää, että konsertteja ja tapahtumia on ikävä.

- Elävää musiikkia kuuntelisi mielellään enemmän, kuin nyt on mahdollista. Olen itsekin musiikkimiehiä, ja soitan rumpuja, kitaraa ja pianoa. 

Tuotantotyöntekijä Markku Hukkanen lähtisi mieluusti kauppoihin shoppailemaan, mutta astmaatikkona maskin läpi hengittäminen ei pitemmän päälle onnistu.

- Kun rokote tulee, niin ehdottomasti otan, hän sanoo.

Hukkasen resepti koronasta selviämiseen on pyöräily raikkaassa ulkoilmassa. Ja myös se, ettei liikoja mieti vallalla olevia vaarallisia aikoja.
- Mieliala laskee todella pahasti, jos alkaa kelaa liikaa. Menee vain pää sekaisin.

Viimeistään maaliskuussa alkavat tuotantotyöntekijä Inutile Pasqualen eläkepäivät. Hän on ollut talossa 25 vuotta.

- Eläkkeellä ei tarvitse enää herätä kuudelta, eikä olla niin stressaantunut. Varsinkin viime vuosi oli rankka, kun väki oli vähentynyt, ja kovaa duunia tehtiin pienellä porukalla, hän juttelee.

Eläkkeellä hän suunnittelee elävänsä puolet vuodesta Etelä-Italiassa, jossa hänellä on äiti, kolme veljeä ja ystäviä.

- Ehkä autan veljiä, ehkä istuskellaan aukiolla, juodaan kuppi kahvia ja pelataan korttia, hän hymyilee.

Teksi Mari Schildt
Kuva Reima Kangas

Futistapahtuma kutsuu syyskuussa

Motoristit koolla 24.-27.7. Aulangolla Hämeenlinnassa + Musareilla. Ilmoittaudu 30.6. mennessä.
Työväen Musiikkitapahtumassa tarjolla 120-vuotissynttärikahvit lauantaina 25.7.
Jalkapallomestaruudesta kilpaillaan Käpylän pallon kentällä Helsingissä lauantaina 12.9. Ilmoittautuminen on avattu.

Palaa tunnelmiin: Keilaturnaus pidettiin 28.3. Lue kisauutinen
Salibandymestaruus ratkaistiin 18.4. Helsingissä. 
Karkkila 16.5. frisbeegolf, tuloksia. Verkkolehden jutussa myös linkki kisakuviin.

Tutustu 120 v. tapahtumiin

Vauhdikasta menoa perhetapahtumassa

Erilaisista ennusteista huolimatta sää suosi ihan mukavasti Paperiliiton perhetapahtumaa Tampereen Särkänniemessä, eikä sadetta nähty.

Jäsenasiat

Frisbeegolfin noviisit tähtäävät jo ensi vuoteen

Paperiliiton Frisbeegolfin Paperiliiton mestaruudet ratkaistiin Karkkilassa lauantaina 16.5. Mukana oli 60 kilpailijaa.

Jäsenasiat

Tapahtuu kesällä ammattiosastoissa

Seuraa ammattiosastojen ilmoittelua tapahtumista osastojen sivuilta tai tästä uutisesta.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Tervakoskelle uusi tuotantolinja

Erikoispaperivalmistaja Delfort investoi Tervakoskelle sähköeristemateriaalien tuotantolinjaan.

Lue koko juttu
"Erittäin onnistunut ja hieno reissu." Paperiliiton perhetapahtumassa otettiin taas ilo irti, tällä kertaa Särkänniemessä.

Lue koko juttu
Paperiliiton historiikki parinkymmenen viime vuoden ajalta antaa näkökulmia paperiteollisuuden murrokseen, murroksen luotsaajiin ja siihen, miten liiton jäsenet ovat muutokset kokeneet.

Lue koko juttu