Koolla nuoret voimat
ma marrask. 25 07:00:00 2019
Järjestötoiminta on joukkuepeliä: siinä tarvitaan tiimiosaamista ja yhdessä porukka on enemmän kuin osiensa summa.
– Paraskaan ei koskaan pärjää yksin, tiivisti Erkka V. Lehtola kannustaessaan nuoria jäseniä toimimaan.
Poikien maajoukkuevalmentaja ja entinen jalkapalloilija valotti Suomen jalkapallomaajoukkueen nousuun ja menestykseen johtaneista asioista ja siitä, miten yhteiseen tekemiseen uskomalla voidaan saavuttaa tavoitteet.
Lehtola antoi eväitä paitsi järjestötoimintaan myös työpaikkojen tiimeille: siihen, miltä tekeminen maistuu, voivat kaikki itse vaikuttaa.
– Ilmapiiri on jokaisen vastuulla, Lehtola kiteytti.
TOISTA kertaa järjestetyissä bileissä Paperiliiton puheenjohtaja Petri Vanhala avasi kuluvan syksyn neuvottelutilannetta liittosihteeri Juhani Siiran ja vastaava lakimies Juha Koiviston kanssa.
Yleisöä kiinnosti erityisesti 24 tunnin työajanlisäyksen jatkuminen sekä mahdollisuudet kehittää 12 tunnin työaikamalleja ja edistää työssäjaksamista koskevia määräyksiä.
Illan juonnoista vastasi hämmästyttävä äänivirtuoosi Rudi Rok. Mentalisti ja Paperiliitto-lehden kolumnisti Jose Ahonen viihdytti ja osallisti yleisöä hätkähdyttävällä show’llaan.
KEMIN osaston 33 oli myös tällä toisella kerralla aktiivisimmin mukaan ilmoittautunut ammattiosasto.
Moni osallistujista osallistui ensimmäistä kertaa liiton tapahtumaan, kuten Jaakko Savolainen ja Eemi Hulmi Dongwhalta Kotkasta. Kumpikin on melko tuore Paperiliiton jäsen. Jaakolla viime kesä oli toinen ja Eemille ensimmäinen impregnointipapereita valmistavalla tehtaalla. Kumpaakin kiinnosti myös tietää, mitkä asiat ovat tapetilla työehtoneuvotteluissa.
– Pitihän sitä lähteä katsomaan, kun kerran liitto tällaista nuorille tarjoaa, Eemi pohti.
Teksti Eeva Eloranta-Jokela
Kuvat Ossi Pietiläinen
Jäsenasiat
eAsiointi
KirjauduPerhetapahtumaan voi vielä ilmoittautua
Perhetapahtumaan la 13.6. Tampereella vielä muutamia paikkoja vapaana - ilmoittautuminen on auki 22.5. saakka tai kunnes paikat on varattu.
Motoristit koolla 24.-27.6. Aulangolla Hämeenlinnassa + Musareilla. Ilmoittaudu viimeistään 30.6.
Tämä lähestyy: frisbeegolf-mestaruudet ratkaistaan Karkkilassa la 16.5.
Palaa tunnelmiin: Keilaturnaus pidettiin 28.3. Lue kisauutinen.
Salibandymestaruus ratkaistiin 18.4. Helsingissä.
Tapahtuu kesällä ammattiosastoissa
Seuraa ammattiosastojen ilmoittelua tapahtumista osastojen sivuilta tai tästä uutisesta.
Jäsenasiat
Kesäduunari-info neuvoo työsuhdeasioissa
Maksuton Kesäduunari-info neuvoo eri alojen kesätyöntekijöitä koko kesän ajan kaikissa työsuhteeseen liittyvissä asioissa.
Jäsenasiat
Kauttua uusi salibandymestaruuden
Juhlavuoden mestaruutta tavoitteli 12 joukkuetta ja ennätysmäärä pelaajia.
Jäsenasiat
Paperiliitto-lehti
Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.
Lue näköislehti
Junassa suunniteltiin voittoa – kentällä ratkaisi fiilis.
Salibandymestaruutta tavoitteli 12 joukkuetta ja ennätysmäärä pelaajia. Kauttua uusi mestaruuden. Katso kisakuvat.
Lue koko juttu
Odotettavissa hidasta elpymistä? Markkinoilla arvellaan, että metsäteollisuuden suhdannekuopan pohja olisi saavutettu.
Ensimmäiset merkit sellun ja kartongin hintojen kääntymisestä nousuun on jo nähty.
Lue koko juttu
Äänekoskella on tehty kartonkia kuusi vuosikymmentä ja Pekka Haltsonen on ollut Metsä Boardilla töissä viisi vuosikymmentä.
Moni asia on muuttunut, mutta toiveammatissaan ”kauppiaana” hän on pysynyt vuodesta 1986.
Lue koko juttu

