Hyvä siirtyy eteenpäin

pe lokak. 22 06:59:00 2021

Stressistä paljon puhutaan. Mulla ei oikein ole sellaista. Työasiat jää täysin taakse kun menee portti kiinni, ei niitä vatvota vappaa-ajalla kalastellessa tai metsästellessä.

Se auttaa, että Lieksassa ei ole elämä millään tavalla mollivoittoista. Eikä ole yhtään huonoja puolia siinä, että tunnetaan kaikki toisemme, ainakin kasvoloista.

Helsinkiä kävin kerran kokkeilemassa, kun opiskelin autonasentajaksi, mutta pitkävetteisyys vappaa-ajalla sai tulemaan maitojunalla kotiin. Ei siellä ollut tekemistä mulle, kun olen oppinut korpikulttuuriin. Pakkasessa pittää olla aina hirvenlihhaa, ja jäniksen ja vesilinnun.

Onhan sitä metsää muuallakin, mutta täällä se on meissä ihmisissä. Ei olla puolustusvoimia hällyyttämässä, jos karhu kävelee keskustassa. Korvasieniä kun kävin keväällä kerräämässä, ei yhtään reissua ollut ettei olis karhua nähnyt. Tänä syksynä niitä varten saatiin 52 yhteislupaa, ja kaikki oli ammuttu kahessa viikossa.

Pakkasessa pittää olla aina hirvenlihhaa, ja jäniksen ja vesilinnun.


Me asutaan Sallan ja lasten kanssa omakotitalossa 4000 neliön tontilla puoltoista kilometriä keskustasta. Koirat kulukee ovesta pihalle vappaasti niin kuin myökin, onhan ne perheenjäseniä. 70 000 euroa tällanen koti täällä maksaa. Oman erän metsästysmaille ajaa 10 minuuttia. Tehtaalle kulen useimmiten rullaluistimilla, matkaa tulee 7 kilometriä.

Vanhemman pojan kanssa tulloo syksyisin pidettyä verkkoja, ja iskukoukkuloilla pyydetään jäiltä talvihaukee. Ruunaankoskilla perhostellaan, siellä on osaston mökkikin.

Koko perheen juttu meillä on vaellus. Sillon mennään ajan kanssa. Kun tulee puroja vastaan, lasten pitää antaa pitää leikkinsä välillä. Vaikka kun käytiin kuuden kilometrin Ritojärven kierros. Oli lakka-aikaa, saatiin niitä poimia, ihailtiin luonnon kauneuksia mitä vastaan tuli, isoja keloja. Nuorin poika oli nelivuotias silloin, hän sai sytyttää laavulla nuotion, veisti puukolla tuohukset. Isä neuvoi mutta ei auttanut. Sillä tavallahan se oppii. Samalla tavalla olen ite oppinut, isältä.

Sehän se parasta tässä elämässä on, siirtää eteenpäin sitä hyvää mitä ite on saanut. Ei voi paremmin aikaa käyttää.
 

Teksti Ilkka Palmu
Kuva Mikko Makkonen

Turnauskausi on avattu - ilmoittaudu mukaan

Liiton mestaruudet salibandyssa ratkaistaan la 3.5 Kyröskoskella ja frisbeegolfissa la 17.5. Asikkalassa.
Keilakisa on käynnissä ja jatkuu 27.4. saakka.

Ammattiosastojen kevätkokoukset

Katso täältä oman osastosi kevätkokousajankohta.

Jäsenasiat

Ehdokas tai äänestäjä, tutustu vaaligalleriaan

Paperiliitto tukee kunta- ja aluevaaleissa ehdolle asettuvia jäseniään. SAK:n omasta vaaligalleriasta voit poimia ehdokkaita.

Jäsenasiat

Jäsenrekisterin puhelinpäivystys maanantaista keskiviikkoon

Liiton jäsenrekisterin puhelinpalvelu on avoinna 3.3.2025 lähtien aamupäivisin alkuviikon ajan.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Takon tehdas uhataan sulkea. Metsä Board on aloittanut muutosneuvottelut, jotka koskevat Tampereen Takon kartonkitehtaan mahdollista sulkemista ja Kyron kartonkitehtaan toiminnan tehostamista.

Lue koko juttu
Tampereen DS Smithillä täyttyi 2000 työturvallista päivää putkeen. Yrityksessä jokainen saa laittaa prosentin työajastaan turvallisuuteen.

Lue koko juttu
Työtuomioistuin määräsi Stora Enson maksamaan lähes 800 000 euroa korvauksia Veitsiluodon tehtaan irtisanotuille osaston luottamushenkilöille. Stora Ensolle kertyi lisää maksettavaa myös toisesta irtisanomisriidasta.

Lue koko juttu