Henkireikiä ja hoidettavia hommia

to lokak. 24 14:20:00 2019

Vapaa-ajallaan jalkapalloa ja jääkiekkoa pelaava mies on lisäksi futisjoukkueensa joukkueenjohtaja. 

– En keksi, mitä jättäisin pois. Eikä ole tarvekaan. Vapaa-ajan harrastukset ovat minulle henkireikä, ne auttavat jaksamaan. Luottamusmies- ja ammattiosastohommat eivät lataa akkuja niin kuin harrastukset, mutta jonkun nekin on hoidettava. Ja koska olen ottanut hoitaakseni, yritän tehdä ne mahdollisimman hyvin. 

Nelikymppisen Siitosen titteleihin osaston hallituksessa kuuluu myös nuorisoasioiden hoitaja.  

– Se ei kyllä pidä sisällään mitään. Sille aina välillä naureskellaan, kun ei tuota nuorta porukkaa ole oikein ollut. Tosin viime vuosina on töihin taas tullut nuorempaakin väkeä, mutta ei niin, että voisi nuorisojaostoa perustaa. 

Nelikymppisestä Siitosesta tuli osastonsa luottamusmies vajaa kymmenen vuotta sitten. Melkein saman tien hänet pyydettiin myös osaston hallituksen jäseneksi. Konkarit tunnistavat kyllä innostuneet ja nappaavat heidät mukaan heti. 

– Minua ovat kannustaneet Paperiliiton Juha Koiviston ja Petri Vanhalan puheet, joissa he vakuuttavat sitä, että teemme tärkeää työtä ja että asioihin pystyy vaikuttamaan. Ja ainakin luottamusmiehenä näin on. Jatkuvasti joutuu ottamaan kantaa asioihin. 

Syyskuun lopulla Siitosen panosta tarvittiin yt-neuvotteluissa. 

– Yt-neuvottelut alkoivat lomautuksen uhan takia. Mahdollisten lomautusten syynä on huono tilauskanta ja tilauskannan elpymisen ennustaminen on hankalaa – katsotaan nyt, kuinka tässä käy. Viimeksi meillä on ollut lomautuksia kahdeksan vuotta sitten.  

Kaikesta huolimatta Siitonen kiittelee tehtaan ilmapiiriä. Nykyisen johdon kanssa on aina päästy neuvottelemaan hyvässä hengessä. 

Teksti: Tiina Suomalainen

Keilakilpailu on avoin kaikille jäsenille

Keilailu

Keilakilpailu järjestetään liiton 120-vuotisjuhlatunnelmissa. Kilpailu on avoin kaikille paperiliittolaisille! Talin keilahallista on mahdollista lainata kengät ja pallot ilman lisäkustannuksia. Iltatilaisuudessa luvassa jälkipelien lisäksi hyvää ruokaa ja live-musiikkia. 

Lisätiedot ja ilmoittautuminen  Tutustu 120 v. tapahtumiin

Perhetapahtumaa vietetään Tampereella

Liiton perhetapahtumaa vietetään Särkänniemessä lauantaina 13.6. kello 9-13.

Jäsenasiat

Paperiliiton Holiday Club -lomaviikkojen haku alkoi

Myynnissä nyt kesän ja loppuvuoden jaksot.

Jäsenasiat

Musareilla tarjotaan lipputuki ja 120-vuotiskahvit

Heinäkuun lopulla Valkeakoskella vietetään Musareita ja Paperiliiton 120-vuotisyntymäpäivää.

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Nyt on jo kiire hakea kesätöihin. Ainakin UPM:n, Stora Enson ja Metsä Groupin haut päättyvät helmikuun puolivälissä

Metsä Groupin anonyymi rekrytointi on lisännyt naisten osuutta palkatuissa ja laajentanut palkattujen ikähaarukkaa.

Lue koko juttu
Paperiliitto neuvottelee uudet yrityskohtaiset työehtosopimukset pääosin vuoden alkupuoliskon aikana.

Kierroksen aikana liitto sopii työehdot noin 8000 jäsenelle yli 30 yrityksessä.

Lue koko juttu
Perhevapaauudistus on kannustanut isiä jakamaan hoitovastuuta.

Isät luovuttavat silti edelleen suurimman osan päivistään äideille.

Lue koko juttu