Ammattiosastotoiminta on muuttunut asiapitoisemmaksi

pe jouluk. 18 07:00:00 2020

Kuutisen vuotta sitten Kanniainen jätti luottamusmiehen työt antaakseen tilaa nuoremmille, mutta jatkoi vaikuttamista osasto 14:n hallituksessa.

Vuosien saatossa ammattiosastotoiminta on muuttunut Kanniaisen mukaan asiapitoisempaan suuntaan.

– Vapaa-ajan riennot ovat vähentyneet väkimäärän vähentyessä ja ikääntyessä, mutta virallinen toiminta on kuitenkin aktiivista. Plussaa on se, että tiedonkulku liitosta meille päin on nopeaa ja tehokasta. Osaston toiminta linkittyy nyt liittoon paljon paremmin kuin joskus aiemmin.

Vaikuttamishalua Kanniaisella on ollut aina. Hän oli jo opiskeluaikoina mukana eri oppilaskunnissa.

– Minulla on aina ollut mielenkiintoa yhteisten asioiden eteenpäinviemiseen ja kehittämiseen. Kai se on luonnevika, niin kuin kaikilla meillä aktiiveilla. Joku sisäinen palo, halu olla sisällä asioissa. Osaston hallituksessa pääsee näkemään konkreettisesti kentän kokonaisuuden kaikkine haasteineen ja onnistumisineen.

Kanniainen huomauttaa, että kokonaisuuden hahmottamista helpottaa se, että nykyään tehtaan toimintoja on yhtenäistetty. Tosin se on tuonut mukanaan resurssien riittävyyteen liittyvät haasteet.

– Aiemmin, kun porukkaa oli enemmän, tehtaan eri osastot toimivat enemmänkin omina yksiköinään. Nyt paljon on harmonisoitunut. Tähän liittyy myös yksi keskeinen tavoitteeni: toivon pystyväni osaltani vaikuttamaan siihen, että saamme tasapuolisuutta sopimuksiin ja käytäntöihin.

Luottamusmiesvuodet olivat Kanniaisen mukaan monipuolisia ja opettavaisia, mutta myös raskaita. Niihin vuosiin mahtuu Varkauden kohtalonhetket, kun kolme paperikonetta ja kartonkikone ajettiin alas 2000-luvun loppupuolella.

Kanniainen miettii, että olisi naiivia sanoa, että aaltopahvin raaka-ainetta valmistavan tehtaan tulevaisuus olisi turvattu.

– Mutta tämän hetken valossa tuntuu siltä, että suuria uhkia ei ole. Ehkä enemmänkin paljon pieniä haasteita.

Teksti Tiina Suomalainen

Jäsentapahtumat liikuttavat

Paperiliiton jäsentapahtumien päivämäärät ja paikkakunnat voit katsoa tästä. Ensimmäisenä on vuorossa keilailu.

Haku on auki: SASK kouluttaa uusia lähettiläitä huhtikuussa

Koulutuksen käyneet pääsevät osaksi SASKin vapaaehtoisverkostoa. Haku on auki 28. helmikuuta asti.

Jäsenasiat

Ammattiosastot: vielä ehtii jättää esityksiä

Esitykset pitää lähettää Paperiliiton toimistoon maanantaihin 17.2. mennessä.

Jäsenasiat

Ehdokkaille tukea ja näkyvyyttä

Paperiliitto tukee kunta- ja aluevaaleissa ehdolle asettuvia jäseniään .

Jäsenasiat

Paperiliitto-lehti

News - current

Paperiliitto-lehti on Paperiliiton jäsenlehti. Lehdessä käsitellään paperintyöntekijöiden edunvalvontaan, työelämän arkeen ja vapaa-aikaan liittyviä aiheita.

Lue näköislehti
Takon tehdas uhataan sulkea. Metsä Board on aloittanut muutosneuvottelut, jotka koskevat Tampereen Takon kartonkitehtaan mahdollista sulkemista ja Kyron kartonkitehtaan toiminnan tehostamista.

Lue koko juttu
Tampereen DS Smithillä täyttyi 2000 työturvallista päivää putkeen. Yrityksessä jokainen saa laittaa prosentin työajastaan turvallisuuteen.

Lue koko juttu
Työtuomioistuin määräsi Stora Enson maksamaan lähes 800 000 euroa korvauksia Veitsiluodon tehtaan irtisanotuille osaston luottamushenkilöille. Stora Ensolle kertyi lisää maksettavaa myös toisesta irtisanomisriidasta.

Lue koko juttu