Koivikon kattoremontti valmis! Varausjärjestelmä avataan 15.6.2026 kello 9:00!
23 Joutsenon osasto 12.06.2026
Tervehdys
Yhteisen vapaa-ajanviettopaikkamme Koivikon päämökin katon uudistus-saneeraus on valmistunut 11.6. Toukokuun puolessa välissä alkanut remontti eteni suunnitellusti ja yhteistyö urakoitsijan kanssa sujui hyvin.
Toisella saneerausviikolla tehdyt hirsirakenteen oikaisutyöt osoittautuivat ennakoitua suuremmiksi ja kolmannella viikolla rajut tuulet/vesisateet haittasivat työn etenemistä. Näistä johtuen remontin kesto hieman piteni suunnitellusta, mutta toisaalta tähän olimme myös varautuneet.
Viivästyksistä johtuen räystäiden alusten maalaus jouduttiin siirtämään viikolle 26. ja maalausurakoitsija tekee näin ollen työn Koivikon ollessa jo käytössä. Arkipäivinä virka-ajalla tehtävä työ ei estä silti päämökin käyttöä maalauksen ollessa käynnissä. Pyydämme arkiviikolle 26. varauksia tekeviä silti ottamaan tämä työsuorite huomioon.
Ammattiosaston verkkosivuilta löytyvä varausjärjestelmä avautuu kaikkien jäsenten käyttöön Maanantaina 15.6. kello 9:00.
https://www.paperiliitto.fi/joutsenon-osasto-23/koivikko.html
Muistutuksena vielä, että perinteisesti Juhannuksena (pe.la. ja su.) Koivikko on kaikkien osaston jäsenten käytettävissä. Näille päiville ei ole omaa varausta mahdollista tehdä.
Uusille, sekä kokeneimmille käyttäjille muistutuksena ja kertauksena luettavaksi myös Koivikon säännöt.
Olemme hallituksena erittäin tyytyväisiä siihen, että katto saatiin saneerattua juuri tänä keväänä. Pidemmälle asian siirtäminen olisi saattanut aiheuttaa vieläkin suurempaa vahinkoa ja laajentanut kunnostuksen tarpeen tätäkin suuremmaksi. Päämökin uusi katto ja saunarakennuksen aikaisempien vuosien kunnostukset ovat tehneet Koivikolle lisää käyttöikää vuosikymmeniksi eteenpäin.
Ammattiosasto 23 .hallitus haluaa myös kiittää jäseniä kärsivällisyydestä ja joustavuudesta Koivikon käyttökatkon aikana!
Hyvää ja aurinkoista kesää toivottaen
Paperiliiton Joutsenon Ammattiosasto 23. r.y.
Hannu Pulakka. Puheenjohtaja.